chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak ayrıksı bir kaynağa transfer eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çkızılışır. Henüz sonra genleşme vanasından geçen gaz yağıın edisyonncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak maksut sıvının üzerinden ısıyı kızılır kızılçrahat matbuatçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, yine sışitatırılır. Çkızılışma sistemi bu şekilde devam fiyat.

Chiller sistemi;

Kez soğutmalı chiller
Durum soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi ne çkızılışır sorusuna yanıt döndürmek muhtevain soğutma gruplarını ayrı ayrı bakmak gerekir.

Durum Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakarak gruplandırılır. En kebir başkalık ise ısı kaynağının ne olduğudur. Eğer ısı havaya tehirliyorsa çevre kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa kez kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Durum soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin çevre soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çkızılışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve mualla sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu rahatışsoy kondansere gönderilir. Fanlar ianeı ile batarya yüzeyinde çevre rahatışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Kez Soğutmalı Chiller
Kez soğutmalı chiller soğutma sistemleri, çevre soğutmalı chiller çkızılışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gaz yağıı kez ile soğutur. Gazın soğutulması muhtevain çevre soğutmalı bataryalar namına kez kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değmeslektiriciler kullanılır.

Chiller ne çkızılışır diyenler muhtevain kez soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında kez kaynağı ihtiyacının bulunduğunu izhar etmek gerekir. Kez kaynakları; akarsu, bahir, soğutma kulesi veya ölçünlü kez hattı kabil. Kez soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek düzın kısıtlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli lakin kez maliyetlerinin düşüt olduğu yerlerde kullanılır.

Kez soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çkızılışabilme özelliğine ehil olduğu muhtevain soğutma maksut bölgeye en yaklaşan şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ideal çözüm sağlamlamaktadır. Yoğunluk üstü araçlarının iklimlendirilmesi muhtevain de kez soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller ne çkızılışır diyenler muhtevain son olarak kez soğutmalı chiller sistemlerinin cihaz hacmini minimize etmiş olduğu muhtevain model kapasitedeki chiller aletina oranla %65 elan bayağı hacim sağladığını izhar etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çkızılışma performansındaki yükselme sebebi ile elan düşüt cazibe tüketimi yapar ve mualla performans sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin olmak üzere, besin ve ilaç sanayi, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik çevre depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her kullanma düzına yaraşır chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi ne çkızılışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve meslekletmeniz muhtevain size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden koltuk alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir